با تصویب  «تشکیل شورای راهبری پیوست فرهنگی» در شورای فرهنگ عمومی استان مطرح شد؛ الزام پیوست فرهنگی برای تمام پروژه‌های مهم

علیرضا ظهیری- دومین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان خراسان‌رضوی در سال جاری و صدودهمین جلسه این شورا روز گذشته درحالی با حضور آیت‌ا... علم‌الهدی و استاندار خراسان‌رضوی به‌عنوان رئیس و نایب‌رئیس شورای فرهنگ عمومی استان و دیگراعضای شورا همچون شهردار مشهد برگزار شد که ضرب‌الاجل تشکیل شورای راهبری پیوست فرهنگی و بررسی نظام‌نامه این پیوست به تصویب اعضا رسید و همچنین الزام وجود پیوست فرهنگی در تمامی پروژه‌های عمرانی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی موردتوجه قرار گرفت.
در این جلسه اقدامات شهرداری مشهد درخصوص فعالیت‌های مختلف سه سال گذشته برای تدوین، تهیه و اجرای پیوست فرهنگی در پروژه‌های مختلف شهری به‌عنوان الگوی مناسب و عملیاتی دستگاه‌ها بررسی شد و خدمت ارزشمند برگزاری نمایشگاه «مشهد دوست‌داشتنی» در ایام دهه فجر توسط این نهاد نیز مورد تقدیر قرار گرفت.
به‌گزارش شهرآرا، نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی و رئیس شورای فرهنگ عمومی استان در این جلسه با اشاره به حضور میلیونی مردم در راه‌پیمایی روز ٢٢بهمن و تقدیر از مردم به‌علت این حضور، گفت: درحالی‌که برخی‌ها درصدد این موضوع هستند که مشهد را به‌عنوان مرکز خاص تفریحی و خوش‌گذرانی معرفی کنند، معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری و شهرداری مشهد با انجام ابتکاری جالب در برپایی نمایشگاه «مشهد دوست‌داشتنی»، پیش‌کسوتی انقلابی این شهر را منعکس کرد.
آیت‌ا... سیداحمد علم‌الهدی افزود: این نمایشگاه در تبیین هویت اصلی شهر مشهد به‌ویژه در سوابق این شهر بسیار موثر بوده است.
وی با تاکید بر اینکه با همت وزارت ارشاد، استانداری و دولت، موضوع پایتخت فرهنگی جهان اسلام باید به‌صورت یک جریان نهادینه‌شده معرفی شود، تصریح کرد: برنامه‌ها نباید به‌صورت یک‌ساله و تشریفاتی با معیارهای آیسسکو باشد، بلکه باید شهر مشهد با ملاک‌ها و معیارهای اسلامی و دینی به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام معرفی شود.

پایتخت فرهنگی جهان اسلام باید همیشه برای مشهد بماند
آیت‌ا... علم‌الهدی با تاکید بر همکاری دستگاه‌های مختلف درجهت معرفی شهر مشهد به جهان با معیارهای اسلامی و دینی افزود: مشهد به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام باید برای همیشه باقی بماند و به‌طورقطع هیچ شهری همچون مشهد در جهان وجود ندارد که با ملاک‌ها و معیارهای اسلامی و دینی و جامعیت قابل معرفی به جهان برای پایتختی فرهنگی جهان اسلام باشد.
وی افزود: به برکت انقلاب اسلامی و شهدا و براساس روایت مختلف ازجنبه زیارت امام‌رضا(ع) توسط معصومین(ع) ، امروز مشهد بزرگ‌ترین و جامع‌ترین شهر در دنیای اسلام و توجه همه به این شهر است؛ بنابراین این جامعیت اقتضا می‌کند تا شهر مشهد پایگاه جهان اسلام باشد.
امام‌جمعه مشهد عنوان کرد: قبل از انتخاب مشهد به این عنوان، شاید مسئولیت آن‌چنانی متوجه این شهر نبود؛ اما با انتخاب مشهد به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام باید این جریان باقی بماند. وی با اشاره به اینکه تدوین نظام‌نامه‌ای برای پیوست فرهنگی از سال٨۶ مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده‌ است، اما در سطح کشور به‌جز برخی اقدامات در استان خراسان‌رضوی اقدام دیگری صورت نگرفته است، تصریح کرد: به‌طورقطع اگر این دستورات رهبری معطل بماند، کارها پیش نخواهد رفت. نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی با تاکید بر تصویب نظام‌نامه پیوست فرهنگی استان و تشکیل هرچه‌سریع‌تر شورای راهبری افزود: باید در این شورا از تجربیات شهرداری مشهد درخصوص پیوست فرهنگی استفاده شود و ضرب‌الاجلی حداکثر دوهفته‌ای یا تا زمان برگزاری جلسه آینده این شورا در پایان اسفندماه وجود داشته باشد.

تاکید بر حفظ هویت مشهد
رئیس شورای فرهنگ عمومی استان همچنین در جمع خبرنگاران با بیان اینکه هویت مشهد به‌عنوان شهر امام‌رضا(ع) باید حفظ شود، اظهار کرد: مسئله پیوست فرهنگی اگر به‌طور‌کامل پیگیری شود، می‌توانیم موفق شویم تا هویت مشهد درقالب پیوست فرهنگ در پروژه‌ها و ساخت‌وسازها حفظ شود.

جلسات هر ماه برگزار شود
همچنین استاندار و نایب‌رئیس شورای فرهنگ عمومی استان خراسان‌رضوی با تاکید بر برگزاری جلسات شورا به‌صورت ماهانه، گفت: اصل نظام‌نامه پیوست فرهنگی در تاریخ ٢٨مرداد٩۴ به تصویب اعضای شورا رسیده، اما در این جلسه فرایند‌ها برای اجرایی‌کردن نظام‌نامه موردبررسی است.
علیرضا رشیدیان با بیان اینکه نظام اداری ما برای هر پروژه خود باید پیوست‌هایی در قالب‌های مختلف تعریف کند، تصریح کرد: تاکنون پیوست‌های فرهنگی به‌صورت جزیره‌ای اجرایی شده و فعالیت‌های حوزه پیوست فرهنگی را نهادهایی همچون شهرداری مشهد انجام داده‌اند.

پیوست فرهنگی در برنامه ششم گنجانده شود
وی با اشاره به اینکه موضوع پیوست فرهنگی باید در برنامه ششم اضافه شود، ادامه داد: برای توسعه متوازن باید پیوست فرهنگی به شکل جدی در تمامی پروژه‌های مهم و بزرگ مدنظر قرار گیرد؛ چراکه نظم جمهوری اسلامی ایران، نظامی فرهنگی است. رشیدیان با تاکید بر ارتقای بهره‌وری فرهنگی در پروژه‌ها عنوان کرد: این نظام‌نامه علاوه‌بر ابلاغ استانی باید ابلاغی ملی داشته باشد تا دستگاه‌هایی که پروژه ملی در استان‌ها تعریف می‌کنند، موضوع پیوست فرهنگی را در پروژه خود مدنظر داشته باشند. وی با ابرازخرسندی از برگزاری نمایشگاه «مشهد دوست‌داشتنی» خواستار ادامه‌دار‌شدن این نمایشگاه شد و افزود: در بحث پایتخت فرهنگی جهان اسلام شهر مشهد باید نهادسازی‌هایی همچون برگزاری سالانه، مستمر و دائمی جشنواره سینمای دینی در مشهد انجام شود.
استاندار خراسان‌رضوی همچنین در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در دنیای جدید که دنیای ارتباطات است، تمامی مسائل آثار خود را در حوزه‌‌های مختلف می‌گذارند، اظهار کرد: با توجه به اینکه کشور و مردم و هویت ملی ما پایه فرهنگی دارد، در تمام پروژه‌ها باید پیوست فرهنگی شود.
وی با تاکید بر اینکه با پیوست فرهنگی می‌توان از به‌هم‌ریختگی فرهنگی جلوگیری کرد، افزود: اگر این به‌هم‌ریختگی به‌سمت هویت فرهنگی سبک زندگی ایرانی و اسلامی مدیریت نشود، بعد از مدتی در پروژه‌ها دچار خودباختگی خواهیم شد؛ بنابراین این مسئله جزو مسائل بنیادین است.

توجه ویژه مدیریت شهری به مباحث فرهنگی
همچنین شهردار مشهد با بیان اینکه در کلان‌شهرها با معضلی جدی به‌نام مباحث فرهنگی و اجتماعی مواجه هستیم، اظهار کرد: در دوره جدید، مدیریت شهری و شورای چهارم، توجه ویژه‌ای به رویکردهای فرهنگی داشته است. سیدصولت مرتضوی افزود: در کلان‌شهر مشهد و در حوزه‌های مختلف به مقوله فرهنگ و مباحث فرهنگی توجه ویژه‌ای شده و در کوتاه‌مدت نتایج موثری نیز به دست آمده است. وی ترافیک را یکی از معضلات شهر مشهد عنوان و خاطرنشان کرد: مدیریت ترافیک شهرداری مشهد با فعالیت‌های فرهنگی در حوزه پیوست‌نگاری فرهنگی نتایج خوبی را در این حوزه به دست آورده، تا‌جایی‌که سالانه ٢۵درصد تصادفات منجر به فوت کاهش یافته است و این کاهش در تصافات جرحی نیز مشاهده می‌شود. مرتضوی با بیان اینکه تغییرات فرهنگی ترافیک به‌صورت ملموس مشاهده می‌شود، ادامه داد: البته تامین زیرساخت‌های مناسب همچون چهاربرابرکردن احداث پارکینگ‌های عمومی شهر مشهد در این فرهنگ‌سازی نقش موثری داشته است.وی افزود: در حوزه نظافت شهری، جمع‌آوری زباله و تفکیک زباله از مبدأ نیز اقدامات خوب فرهنگی صورت گرفته است.
شهردار مشهد با بیان اینکه شهرداری برای هر پروژه حتی پروژه‌های فرهنگی پیوست فرهنگی‌اجتماعی تعریف کرده است، تصریح کرد: در راه‌پیمایی ٢٢بهمن سال جاری با به‌کارگیری گروه‌های مختلف سرود و نمایش و با همکاری سایر دستگاه‌ها رونق خوبی به این گونه برنامه‌ها در این مراسم بزرگ بخشیده شد.

نمایشگاه مشهد دوست‌داشتنی، نمونه بارز پیوست فرهنگی دهه فجر
وی با اشاره به اینکه مدل پیوست فرهنگی شهرداری مشهد در کل کشور پیشرو است، افزود: نمایشگاه مشهد دوست‌داشتنی، نمونه بارز پیوست فرهنگی و اجتماعی برای دهه فجر انقلاب اسلامی بود.شهردار مشهد با بیان اینکه الزام‌آوری پیوست فرهنگی در پروژه‌های مهم شهرداری مشهد به استناد مصوبه شورای اسلامی شهر و تولید حجم عظیم فرایندها و آیین‌نامه‌ها در این حوزه ازجمله اقدامات شهرداری مشهد بوده است، ادامه داد: امروز پیوست فرهنگی ادبیات جدیدی را در شهرداری به خود گرفته و ما از اقدامات خرد و منفعلانه در این حوزه خارج شده‌ایم؛ البته نظام جمهوری اسلامی نیز به ساختار ویژه‌ای برای پیوست‌نگاری فرهنگی مستقل از نهادهای دولتی نیاز دارد.
وی افزود: ما در تمام پروژه‌ها ازجمله اجرای قطارشهری، پروژه‌های عمرانی و اقتصادی تکلیف کرده‌ایم که هر پروژه باید پیوست فرهنگی و هر پروژه فرهنگی باید پیوست اجتماعی داشته باشد.

نگاه به پیوست فرهنگی باید تغییر یابد
رئیس دبیرخانه شورای راهبری پیوست فرهنگی شهرداری مشهد نیز با بیان اینکه باید نگاه به پیوست فرهنگی تغییر پیدا کند، اظهار کرد: متاسفانه نگاه به پیوست فرهنگی بدین‌گونه است که این موضوع را به فعالیت‌های اقتصادی، سیاسی، علمی و فناوری می‌چسبانند؛ درحالی‌که باید این موضوع بالعکس و موضوعات مختلف ذیل مسائل فرهنگی تعریف
شود.
دکتر سعید شعرباف با اشاره به اینکه طی ٣ سال اخیر اقدامات شایان‌توجهی در حوزه پیوست فرهنگی در شهرداری مشهد انجام شده است، تصریح کرد: درهمین‌راستا شورای راهبری پیوست فرهنگی با حضور شخصیت‌های منتقد حقیقی و حقوقی مسائل فرهنگی شهر و معاونت‌های تخصصی شهرداری ایجاد شده است.
وی افزود: این شورا راهبری شاخص‌های شورای انقلاب فرهنگی در حوزه پیوست فرهنگی را به ۶ قلمرو شکسته و با جزء‌کردن موضوعات، پیوست فرهنگی در پروژه‌ها تعریف می‌شود.
رئیس دبیرخانه شورای راهبری پیوست فرهنگی شهرداری مشهد افزود: یکی از مشکلاتی که در انجام پیوست فرهنگی در پروژه وجود داشت، کلی‌بودن شاخص‌ها بود؛ اما در شهرداری مشهد تمامی کارها در این حوزه جزء و روش‌های احصای پیوست فرهنگی مشخص شده
است.
وی با بیان اینکه به مسائل فرهنگی باید هم نگاه تهدیدی داشت و هم نگاه فرصتی، افزود: نوع نگاه شهرداری مشهد به پیوست فرهنگی ازاین‌لحاظ در کشور کم‌نظیر است که مسائل را به زبانی تعریف کرده که برای پیمانکاران کاملا توجیه‌پذیر است. شعرباف افزود: در پیوست فرهنگی شهرداری مشهد نوع فرایندها، زمان‌بندی، ضمانت اجرایی که پرداخت‌ها منوط بر اجرای پیوست فرهنگی در پروژه است و نوع تامین‌ مالی، دیده شده است.
وی با اشاره به اینکه برای تمامی پروژه‌های شهری در مقیاس‌های خرد و کلان همچون طرح‌های تفصیلی پیوست فرهنگی دیده شده است، عنوان کرد: به‌عنوان نمونه یکی از مسائل پیوست فرهنگی، میدان شهدا بود که ما می‌توانستیم با چند نماد کار را انجام دهیم؛ اما درصورت اجرای پیوست فرهنگی پیش‌بینی‌شده در این پروژه بزرگ، میدان شهدای متحولی را خواهید دید.
در این جلسه، جمشیدی، رئیس سازمان برنامه و بودجه خراسان‌رضوی نیز با اشاره به اینکه برخی موارد در نظام‌نامه پیوست فرهنگی استان مغایرت‌های قانونی دارد که درجهت اجرای مناسب باید برطرف شود، اظهار کرد: ما می‌توانیم روی پروژه‌های استانی این پیوست را اجرا کنیم؛ اما حدود ٨٠درصد پروژه‌های استان ملی است که درصورت گنجانده‌شدن پیوست فرهنگی در برنامه ششم می‌توان در پروژه‌های ملی نیز این پیوست‌ را اعمال
کرد.

مصوبات شورای فرهنگ عمومی استان
در این جلسه نظام‌نامه پیوست فرهنگی پروژه‌های مهم استان و تعیین ضرب‌الاجل چندهفته‌ای برای معرفی اعضای شورای راهبری پیوست فرهنگی به تصویب اعضای شورای فرهنگ عمومی استان
رسید.
همچنین با تصویب اعضای این شورا، معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد با کمک آستان قدس موظف به تهیه بسته‌های فرهنگی برای مسابقات ورزشی بین‌المللی در رویداد مشهد٢٠١٧ شد و البته با تصویب اعضا، جلسه شورای فرهنگ عمومی، شنبه اول هر ماه به‌صورت ماهانه برگزار خواهد شد.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس