معاون اداری و مالی شهرداری مشهد خبر داد؛ انتشار ۴٠٠میلیارد تومان اوراق سکوک تا پایان سال

علیرضا ظهیری- طی چند سال اخیر، رکود شدیدی بر اقتصاد کشور حاکم بود؛ به‌طوری‌که بسیاری از پروژه‌‌های عمرانی به حالت تعلیق درآمد و اقدامات زیادی که باید صورت می‌گرفت، در سایه رکود به سر می‌برد؛ اما در این وضع، پروژه‌های شهر مشهد با قدرت درحال پیشرفت است.
درهمین‌راستا معاون اداری و مالی شهرداری مشهد در نشستی خبری، با اشاره‌ به اقدامات حوزه شهرداری در دوران رکود و با ارائه این مطلب که منابع مالی پروژه‌های شهری مشهد به‌صورت مناسبی طی چند سال اخیر تامین شده است، جایگاهی برای رکود در پروژه‌های شهری قائل نشد.
به‌گزارش شهرآرا، معاون اداری و مالی شهرداری مشهد با بیان اینکه در دوران رکود پروژه‌های شهری در مشهد تعطیل نشده است، اظهار کرد: با تامین مالی که برای پروژه‌های شهری صورت گرفت، به‌ویژه از طریق بانک شهر در دوره مدیریت جدید شهری خط١ تکمیل شده، فاز اول خط٢ تا ٢٢بهمن‌ماه افتتاح شده و مابقی درحال انجام کار است و توسعه این خط به بالای ٧٠درصد پیشرفت فیزیکی رسیده است.

عدم توقف در خط ٣
محمد آذری افزود: همچنین درحالی‌که زمزمه‌ای مبنی بر خروج دستگاه‌های حفاری از شهر مشهد به گوش می‌رسید، امروز با تجهیز منابع مالی این دستگاه‌ها از دو سمت مسیر خط٣ قطارشهری مشهد را حفاری می‌کنند.
وی با اشاره به اینکه از دهه۶٠ شهرداری‌ها خودگردان شده‌اند، تصریح کرد: با توجه به توسعه روزافزون شهر‌ها، این مهم برای شهرداری‌ها به وجود آمد که هماهنگ با مردم درجهت توسعه شهری اقدام
کنند. آذری با بیان اینکه امروز بالغ‌بر یک‌میلیون نفر در حاشیه شهر مشهد ساکن هستند که مدیریت شهری نمی‌تواند درقبال آن‌ها بی‌تفاوت باشد، ادامه داد: توسعه زیرساخت‌های شهری جزو نیازهای اولیه و اصلی شهرهاست و با توجه به این موارد، شهرداری‌های خودگردان به سراغ تجهیز منابع مالی رفتند.

تا کی می‌توان تراکم‌فروشی کرد؟
وی با طرح این سوال که تا کی می‌توان تراکم‌فروشی کرد و عوارض گرفت، افزود: درهمین‌راستا ما به‌دنبال ابزارهای جدید مالی بودیم که استفاده از نهادهای مالی یکی از آن‌هاست.
وی ادامه داد: انشار اوراق مشارکت، اوراق سکوک، تسهیلات بانکی، مشارکت بخش خصوصی و... ازجمله‌منابع مالی است که شهرداری می‌تواند از آن‌ها بهره‌مند شود.
رئیس هیئت عامل بانک شهر استان با بیان اینکه این بانک در سال٨٨ شروع به‌ کار کرد و توقعی هم نبود در مقایسه با سایر بانک‌های خصوصی و دولتی بتواند به موفقیت‌های چشمگیر برسد، تصریح کرد: شهرداری‌ها، سهام‌داران اصلی بانک شهر هستند؛ اما این سرمایه اولیه و اصل منابع بانکی با منابع مردمی است. وی با اشاره به اینکه ٩درصد بانک شهر متعلق به شهرداری مشهد است، خاطرنشان کرد: این بانک امروز در حوزه‌های بانکداری الکترونیک بسیار خوب عمل کرده و از بسیاری از بانک‌های کشور جلوتر است. آذری با اشاره به اینکه از سال٨۴ برای پروژه‌های شهر مشهد تاکنون حدود ٢هزارو۶٠٠میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر شده است، بیان کرد: از این رقم اوراق بالغ‌بر ١۵٠٠میلیارد تومان توسط بانک شهر اوراق منتشر شده که مربوط به پروژه طبرسی و شارستان رضوی، بازگشایی پروژه مجد و قطارشهری خط٢ و ٣ بوده است.

۴٠٠ میلیارد اوراق سکوک
وی افزود: تا پایان سال نیز ۴٠٠میلیارد تومان اوراق تحت‌عنوان اوراق سکوک توسط بانک شهر منتشر خواهد شد.
معاون اداری و مالی شهرداری مشهد تاکید کرد: ١٠٠درصد منابع مالی در بانک شهر درجهت زیرساخت‌های شهری و دیگر‌مسائل زیرساختی هزینه می‌شود. همچنین رئیس سرپرستی منطقه یک بانک شهر کشور با اشاره به راه‌اندازی کارت شهروندی بانک شهر در مشهد گفت: با راه‌اندازی و تکمیل این کارت که به احتمال زیاد در اواخر سال جاری یا سال آینده در مشهد کامل می‌شود، ٣٢حساب تعریف می شود و شهروندان مشهدی می‌توانند خدمات مختلفی را از این کارت بگیرند. محمدرضا صبوری افزود: خدماتی همچون هزینه پارکینگ، هزینه مترو، تاکسی و اتوبوس ازجمله‌موارد استفاده این کارت شهروندی است؛ البته درحال‌حاضر این کارت در تهران، شیراز و همدان فعال شده است. وی با اشاره به اینکه بانک شهر در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی نیز وارد شده است، تصریح کرد: در بخش اقتصادی در سال جاری منابع مالی خرید ١٠٠ دستگاه اتوبوس برای شهرداری مشهد تامین شد و در شهر مشهد تامین مالی توسعه خطوط قطارشهری و تقاطع‌های غیرهم‌سطح نیز در دستورکار است. صبوری تاکید کرد: خوشبختانه علی‌رغم عمر کم این بانک، اقبال مردمی نسبت به سپرده‌گذاری در بانک شهر بالا بوده است و امروز این بانک با اقداماتی که در سطح شهرها انجام داده و کمک‌های بسیاری را برای توسعه شهری داشته، موجب افزایش اعتماد مردم شده است.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس