این شب ها فرهنگ‌سرای شهر بهشت روایت یکی از مبارزات مردم خراسان را به روی صحنه برده است ‌ رمضان پای نمایش گوهرشاد

قیام گوهرشاد بخشی از تاریخ کشورمان است، قیامی که در آن، مشهدی‌ها نشان دادند چقدر در مقابل عقایدشان پایمردانه می‌ایستند تا جایی که می‌میرند، اما استبداد رضاخانی را برای کنارگذاشتن حجاب و پذیرش حجاب غربی نمی‌پذیرند. این واقعه آن‌قدر مهم است که فرهنگ‌سرای بهشت نیمی از شب‌های ماه مبارک رمضان را با ضیافت افطار به آن اختصاص داده‌است و هرشب نمایش «روایت گوهرشاد» به کارگردانی محمد جهانپا و کاری از گروه تئاتر «جلوه هشتم» در این فرهنگ‌سرا روی صحنه می‌‌‌رود.
به گزارش شهرآرا، کارگردان نمایش روایت گوهرشاد گفت: در این نمایش که به مدت ۱۶شب به سفارش فرهنگ‌سرای بهشت سازمان فرهنگی و تفریحی شهرداری مشهد به روی صحنه می‌رود، سیر اتفاقاتی که منجر به قیام تاریخی مردم مشهد در مسجد گوهرشاد شده‌است به همراه مستندات و تصاویر تاریخی به نمایش گذاشته می‌شود.
محمد جهانپا اظهار داشت: این مراسم هرشب با نماز مغرب و عشا و طرح یک افطاری ساده در مکان فرهنگ‌سرای زیارت شروع می‌شود و سپس میهمانان در آمفی‌تئاتر این فرهنگ‌سرا گرد هم می‌آیند و به تماشای نمایش می‌نشینند.
کارگردان روایت گوهرشاد هدف از برگزاری این مراسم را آشنایی مردم با واقعه تاریخی مسجد گوهرشاد ذکر کرد و گفت: پس از اجرای نمایش، میهمانان به سوالات مسابقه‌ای در همین مورد پاسخ خواهندگفت و جوایزی دریافت می‌کنند.
گروه تئاتر جلوه هشتم شامل جوان‌هایی است که هنرمندانه بخشی از تاریخ را روایت می‌کنند. در اجرای تئاتر، از صداگذاری و نورپردازی و ویدئوپروژکتور هم استفاده شده‌است. گروه تئاتر جلوه هشتم بخش‌هایی از تاریخ که مربوط به قیام گوهرشاد است را به نمایش درمی‌آورند، بخش‌هایی چون دستگیری آیت‌ا... قمی در شاه‌عبدالعظیم، دستگیری بهلول، طلبه جوان بیرجندی در مشهد، آزادکردن بهلول به دست مردم، تحصن مردم در مسجد گوهرشاد، کشتار متحصنان در مسجد و... .
اعظم بزیون، از تماشاگران روایت گوهرشاد، درباره این نمایش گفت: نورپردازی و صداگذاری تئاتر خیلی خوب بود. در این تئاتر از لهجه مشهدی که متاسفانه بسیاری از مشهدی‌ها آن را نشانه بی‌کلاسی می‌دانند بهره برده شده‌است که به نظرم، جای تقدیر دارد. باید در این زمینه فرهنگ‌سازی انجام شود تا مردم از به‌کارگیری لهجه زیبای مشهدی خجالت نکشند.
همچنین حسن ایزدی پس از تماشای این تئاتر عنوان کرد: باید یک کتاب را کامل می‌خواندم تا بفهمم در مسجد گوهرشاد در آن برهه از تاریخ چه گذشته‌است. به جای آن، این تئاتر اطلاعات دقیق و خوبی را به من و بینندگانش داد که ماجرای گوهرشاد را بهتر بشناسیم.
وی ادامه می‌دهد: می‌دانستم مردم مشهد برای دفاع از اعتقاداتشان در مسجد گوهرشاد تجمع کردند، اما جزئیاتش را نمی‌دانستم. به نظرم، مردم مشهدی مردمی مومن و شجاع هستند. به اینکه مشهدی هستم می‌بالم و تلاش می‌کنم حالا هم همین‌طور باشم؛ یعنی برای دفاع از اعتقاداتم، دلیرانه بایستم.
ایزدی شهدای مدافع حرم را ادامه‌دهندگان شهدای مسجد گوهرشاد می‌داند و می‌گوید: مدافعان حرم هم برای دفاع از اعتقاداتشان در مقابل دشمنان اسلام می ایستند. این شجاعت مثال‌زدنی است.

itbaran.ir شرکت داده پردازی باران شرق توس